توليد / نحوه توليد سيمان - صفحه 5

ایندکس مطلب
توليد / نحوه توليد سيمان
تولید سیمان 2
تولید سیمان3
تولید سیمان 4
تولید سیمان 5
تولید سیمان 6
تولید سیمان 7
تواید سیمان 8
تولید سیمان 9
تولید سیمان 10
تولید سیمان 11
تولید سیمان 12
تولید سیمان 13
تولید سیمان 14
تمام صفحات
2ـ2ـ10ـ آسیاب نهایی كلینكر
كلینكر خارج شده از كولر دمایی در حدود 300 درجه دارد كه هنوز مناسب ادامه روند تولید سیمان نیست ، لذا آن را در انبارهای سرپوشیده‌ای به مدت 5 تا 6 روز قرار می‌دهند تا دمای آن در مجاورت هوا به كمتر از 100 درجه ، یعنی حدود60 درجه برسد. حال این كلینكر را همراه با حدود3% وزنی سنگ گچ (CaSo4 ,2H2O) به وسیله آسیابهای گلوله‌ای آسیاب می‌كنند و پودر حاصل را با استفاده از سرند الك می‌نمایند. ذرات درشت‌تر از اندازه الك به آسیاب بازگردانده می‌شوند. آنچه در نهایت بدست می‌آید، پودر سیمان پرتلند است كه دارای 10×1 یا 10×11 ذره سیمان است. بعداً خواهیم دید كه سنگ گچ در زمان گیرش سیمان مؤثر است.
2ـ3ـ انتقال سیمان به محل مصرف
سیمان پس از تولید در سیلوهای مخصوص ذخیره می‌شود تا از آنجا به كارگاه منتقل گردد. انتقال سیمان به دو شكل انجام می‌شود كه عبارتنداز:
1ـ پاكتی
2ـ فله‌ای
در روش پاكتی، سیمان در پاكتهای استانداردی بسته بندی و راهی بازار مصرف می‌شود. مطابق استاندارد ، كیسه‌ها باید در وزنهای 25 یا50 كیلوگرم و حداقل دارای سه لایه كاغذی باشند كه جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت ، بین دو تا از لایه‌ها باید غیراندود یا یكی از جنس پلاستیك باشد. بر روی پاكتهای سیمان باید علامت تجاری كارخانه ، نام تولید كننده، نوع سیمان، وزن كیسه و تاریخ تولید با رنگ مخصوص به تیپ هر سیمان نوشته شده باشد.
در روش فله‌ای، ماشین مخصوص حمل سیمان در زیر سیلو بارگیری كرده، بار خود را به سیلوی كرگاه منتقل می‌كند. هنگام تخلیه ماشین حمل سیمان، پس از اتصال لوله رابط به سیلو، با افزایش فشار و برقراری جریان هوا در لوله ، ذارت سیمان همانند سیال به داخل سیلو منتقل می‌شوند.
2ـ4ـ فساد سیمان
دو عامل باعث فساد سیمان می‌شود كه عبارتند از:
1ـ جذب رطوبت از محیط
2ـ جذب CO2 از هوا
فساد سیمان در اثر رطوبت را هیدراته شدن و در اثر جذب CO2 را كربناته شدن گویند. به منظور جلوگیری از فاسد شدن سیمان در كارگاه، نكات چندی در مورد انبار كردن و استفاده از سیمان باید مدنظر قرار گیرد كه به آنها اشاره می‌نماییم.
1ـ در صورت انتقال سیمان از كارخانه به كارگاه به صورت كیسه‌ای ، حتماً سطح بارگیر تریلی با برزنت یا پلاستیك پوشیده شود.
2ـ هنگام تخلیه و انتقال كیسه‌ها از پاره‌ شدن آنها جلوگیری شود.
3ـ كیسه‌های رسیده به كارگاه در انبارهای سرپوشیده نگهداری شوند یا روی آنها روكش پلاستیكی قرار گیرد.
4ـ به هیچ وجه كیسه‌ها روی زمین چیده نشوند. برای قرار دادن كیسه‌ها از سطوح چوبی كه سطح آنها حداقل 20cmاز زمین فاصله دارد استفاده شود.
5ـ حداكثر تعداد 12 كیسه سیمان روی یكدیگر قرار داده شوند.
6ـ هیچگاه بیش از مقدار مورد نیاز و پیش از زمان لازم ملات درست نشود.
در مورد اول و سوم، جذب رطوبت در اثر بارش احتمالی مد نظر بوده است. مورد دوم مربوط به جذب رطوبت و CO2 هواست. چهارمین مورد به جذب آب از زمین در اثر عوامل مختلف همچون جاری شدن آب در كارگاه اشاره دارد. در صورت وجود فاصله مناسب بنی سطح چوب و زمین، جریان هوا زیر كیسه‌ها برقرار شده، از مرطوب شدن آنها جلوگیری می‌‌كند (شكل 2ـ6). عدم رعایت نكته پنجم باعث می‌شود سیمان در كیسه‌های زیرین تحت فشار قرار گیرد و در اثر جذب اندكی رطوبت كلوخه شود (شكل 2ـ6). نكته ششم نیز در این رابطه است كه اگر احتمالاً یكی از محموله‌های رسیده به كارگاه فاسد یا دارای هر ایراد دیگری باشد، بتوان آن محموله را به راحتی شناسایی و جدا كرد . آخرین مسأله به فاسد شدن سیمان و عدم كارایی ملات در اثر سپری شدن زمان گیرش آن اشاره دارد.
؟


 

عضویت در خبرنامه

آماربازدید


بازدیدهای امروز:375
بازدیدهای دیروز:534
بازدیدهای این ماه:7320
مجموع بازدیدها:381674
حداکثر بازدیدهای ماهانه:43059
صفحاتی که این ماه بازدید شده:178581

تماس با ما

آدرس: ارومیه، کیلومتر 35 جاده ارومیه، مهاباد،

تلفن :32238082-32515303-044
فکس:32238083-32227054-044

www.urmiacement.com - copyright © 2018 | All rights reserved.