توليد / نحوه توليد سيمان - صفحه4

ایندکس مطلب
توليد / نحوه توليد سيمان
تولید سیمان 2
تولید سیمان3
تولید سیمان 4
تولید سیمان 5
تولید سیمان 6
تولید سیمان 7
تواید سیمان 8
تولید سیمان 9
تولید سیمان 10
تولید سیمان 11
تولید سیمان 12
تولید سیمان 13
تولید سیمان 14
تمام صفحات
2ـ2ـ8 ـ1ـ پیش گرم‌كن
پیش گرم كن متشكل از ظروفی به شكل مخروطهای ناقص معكوس است كه در بالای ورودی كوره نصب می‌شوند و مواد پیش از ورود به كوره، داخل آن می‌گردند. هوای گرم خروجی از بالای كوره داخل این ظرفهای مخروطی شده، باعث گرم شدن مواد اولیه در آن می‌شود. این مسأله هم باعث خشك شدن نسبی مواد و هم گرم شدن آنها می‌گردد و لذا به همین مقدار می‌توان از طول كوره كاست! پیش گرم كن مجهز به یك فن دمنده و تیغه‌هایی در مسیر است كه جریان هوا پس از تنظیم سرعت توسط فن، در برخورد با تیغه‌ها آشفته شده، مواد اولیه را در خود شناور نگاه می‌دارد و گرم می‌‌كند.
2ـ2ـ8 ـ2ـ پیش كلسینه كن
پیش كلسینه كن همانند پیش گرم كن بر مبنای استفاده هرچه بیشتر از انرژی تلف شده در بالای كوره ابداع شده است. پیش كلسینه كن بین پیش گرم كن و كوره نصب می‌شود و درصدی از مواد در اثر حرارت آن كلسینه می‌شوند. لذا به همین میزان می‌توان از طول كوره كاست و در انرژی و هزینه آن صرفه جویی نمود!
2ـ2ـ8 ـ3ـ كولر زنجیری
قبلاً اشاره شد كه بخش قابل توجهی از حرارت و انرژی كوره در قسمت انتهایی به دلیل خروج كلینكر داغ صورت می‌پذیرد. از طرفی كلینكر بدست آمده از كوره ـ كه دمایی بیش از 1400 درجه دارد ـ به همان صورت داغ قابل مصرف نیست و باید پیش از ادامه فرایند سیمان سرد شود. این دو نكته سبب بكار گیری سیستمی به نام كولر شد تا هر دو منظور را تأمین كند.
كولرها انواع مختلفی دارند و سیستم عمومی آنها بدین شرح است كه كلینكر داغ از كوره وارد كولر می‌شود و تحت اثر جریان هوای خنك قرار می‌گیرد. از طرفی هوایی كه در مجاورت كلینكرهای داغ گرم شده است، به داخل كوره هدایت می‌شود و میزان انرژی لازم جهت گرم كردن را كاهش می‌دهد. یكی از انواع كولرها، كولر زنجیری است كه در آن ، كلینكرها پس از خروج از كوره بر روی یك شبكه زنجیری ریخته می‌شوند و از پایین تحت دمش هوا قرار می‌گیرند. جریان هوا در حركت به بالا از میان كلینكرها ، آنها را خنك كرده، خود گرم می‌شود به داخل كوره می‌رود.
2ـ2ـ8 ـ4ـ كولر اقماری
كولرهای اقماری عملكردی مشابه كولرهای زنجیری دارند و به صورت استوانه‌هایی با طول معین در قسمت انتهایی كوره نصب می‌شوند. این استوانه‌ها از داخل به درون كوره راه دارند. هنگامیكه كوره می‌چرخد و كلینكر آماده شده به انتهای آن می‌رسد، هر بار كه یكی از استوانه‌ها در پایین كوره قرار می‌گیرد، مقداری كلینكر داخل آن می‌ریزد. جریان هوایی كه از درون هر استوانه برقرار است، پس از خنك كردن كلینكرها به مشعل كوره منتقل می‌شود و از این طریق باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت كوره می‌شود.
؟
2ـ2ـ9ـ فیلترهای الكترواستاتیك
هوای خروجی از بالای كوره، پس از عبور از پیش گرم كن، در نهایت وارد جو می‌شود. این هوا دارای مقدار قابل ملاحظه‌ای ذرات ریز معلق است كه در صورت عدم بازیافت ، باعث آلودگی محیط زیست می‌شود. جهت جدا كردن این ذرات از هوا، از فیلترهای گوناگون استفاده می‌شود. یكی از انواع این فیلترها، فیلتر الكترواستاتیك است. در این سیستم، صفحاتی فلزی با بار مثبت الكترواستاتیكی در مسیر خروجی هوا قرار می‌گیرند و ذرات هوا پیش از ورود به فیلتر به وسیله جریان برق فشار قوی، به بار منفی باردار می‌شوند. ذرات با بار منفی به سمت صفحات با بار مثبت جذب می‌شوند و هوای خروجی عاری از آنها می‌گردد. هنگامیكه ضخامت ذرات روی صفحات به حد معینی برسد، با دستگاه‌های لرزاننده صفحات را تمیز می‌كنند. ذرات بدست آمده در صورت دارا بودن قابلیت مصرف ، به قسمت خوراك كوره بازگردانده می‌شوند. لازم به ذكر است این صفحات در اثر رطوبت و اسیدی بودن گازهای كوره زنگ می‌زنند و باید هر از چندگاهی تعویض شوند.


 

عضویت در خبرنامه

آماربازدید


بازدیدهای امروز:376
بازدیدهای دیروز:534
بازدیدهای این ماه:7321
مجموع بازدیدها:381675
حداکثر بازدیدهای ماهانه:43059
صفحاتی که این ماه بازدید شده:178593

تماس با ما

آدرس: ارومیه، کیلومتر 35 جاده ارومیه، مهاباد،

تلفن :32238082-32515303-044
فکس:32238083-32227054-044

www.urmiacement.com - copyright © 2018 | All rights reserved.