توليد / نحوه توليد سيمان - صفحه 3

ایندکس مطلب
توليد / نحوه توليد سيمان
تولید سیمان 2
تولید سیمان3
تولید سیمان 4
تولید سیمان 5
تولید سیمان 6
تولید سیمان 7
تواید سیمان 8
تولید سیمان 9
تولید سیمان 10
تولید سیمان 11
تولید سیمان 12
تولید سیمان 13
تولید سیمان 14
تمام صفحات

2ـ2ـ6ـ2ـ روش نیمه تر
در این شیوه، دوغاب بدست آمده از روش تر را پیش از آنكه به كوره بفرستند، داخل فیلترهایی به شكل آكاردئون می‌‌فشارند تا آب آن گرفته شود. حاصل ، خمیر سختی خواهد بود كه پس از بریدن آن به شكل استوانه‌های كوچك ، این قطعات بدست آمده را به كوره می‌فرستند.

2ـ2ـ6ـ3ـ روش نیمه خشك
در این روش، مواد اولیه را بر روی سینی‌های دواری به نام ًدستگاه گلوله سازً ریخته، چهار الی پنج درصد آب اضافه می‌كنند. حركت دورانی سینی و رطوبت موجود باعث پیوستن پودر مواد اولیه به یكدیگر و ایجاد گلوله‌هایی به نام اماج می‌شود. این گلوله‌ها خوراك كوره خواهند بود.
2ـ2ـ6ـ4ـ روش خشك
در این روش، پودر سنگ آهك و خاك رس به صورت خشك با یكدیگر مخلوط می‌شوند و نمونه‌هایی از‌ آن تهیه می‌شود. این نمونه‌‌ها در معرض تابش اشعه X قرار می‌گیرند و بازتاب اشعه تحلیل می‌شود. از آنجا كه هر ماده بازتاب مخصوصی از اشعه X دارد، با تحلیل طیفهای بازتابی از نمونه می‌توان درصد مواد گوناگون در نمونه را تعیین و نسبت به تنظیم آنها اقدام كرد. مخلوط حاصل به همان صورت خشك خوراك كوره خواهد بود.

2ـ2ـ 7ـ كوره
هنگامیكه خوراك كوره به هر یك از چهار روش فوق آماده شد، باید در دمای حدود1400 درجه سانتیگراد حرارت ببیند تا فعل و انفعالات لازم به وجود آید. بدین منظور از دو نوع كوره استفاده می‌شود.

2ـ2ـ7ـ1ـ كوره قائم
كوره قائم، استوانه‌‌ای است ایستاده به قطر معمولاً 2 تا 3 متر و ارتفاع 7 الی 10 متر كه داخل آن با لایه‌ای از آجر نسوز پوشیده شده است. خوراك كوره از بالا همراه با درصدی پودر ذغال كك وارد كوره می‌شود كه ذغال در مجاورت آتش و دمیدن هوا از پایین كوره مشتعل گشته، حرارت لازم را تأمین می‌كند. آنچه به صورت تفاله از پایین كوره خارج می‌شود، كلینكر نام دارد و جهت تولید سیمان از آن استفاده می‌شود. در حالیكه این كوره سیستم بسیار ساده‌ای داشته، زود به بهره برداری می‌رسد، غیر یكنواختی كلینكر تولید شده ، هزینه پرسنلی زیاد ، تولید كم و مصرف ذغال كك گران قیمت از مهمترین معایب آن به حساب می‌آید. علت عدم یكنواختی كلینكر آنست كه برخی از خواركهای كوره بیشتر حرارت می‌بینند و بعضی كمتر.
2ـ2ـ7ـ2ـ كوره گردنده افقی
كوره گردنده افقی استوانه‌ای است فلزی به قطر حدود 3 تا 4 متر و طول كافی كه گاهی تا 160 متر نیز می‌رسد. محور این كوره با افق زاویه كوچكی می‌سازد تا مواد وارد شده از بالا، در اثر حركت دورانی و شیب كوره به سمت پایین آن منتقل شوند. حرارت لازم كوره توسط مشعلی كه در قسمت انتهایی قرار گرفته و جریان‌های گرم و حرارت را از انتهای كوره به سمت ابتدای آن برقرار می‌كند تأمین می‌شود. از آنجا كه دما در داخل كوره بسیار زیاد است، جهت ‌گیری از انتقال آن به بدنه كوره ، قسمت داخلی آنرا با یك لایه آجر نسوز و همچنین عایق حرارتی (معمولاً پشم شیشه یا پشم سنگ) می‌پوشانند. در صورت خاموش كردن كوره ، تغییرات دمایی بسیار زیاد حاصله (در حدود 1400 درجه)، ایجاد شوك حرارتی می‌كند و باعث تخریب بخشهای درونی كوره می‌شوند. لذا حتی‌المقدور بجز در موارد ضروری یا تعمیر نباید كوره را متوقف نمود.
مواد اولیه از بالا وارد كوره می‌شوند. در قسمت ابتدایی كوره، مواد در دمایی حدود 800 درجه كاملاً خشك می‌شوند. در قسمت بعدی و در دمایی حدود 1000 درجه، سنگ آهك كلسینه می‌شود. یعنی Co2 آن خارج می‌شود. در قسمت انتهایی كوره حدود 25% مواد تحت دمایی بیش از 1400 درجه ذوب می‌شوند كه این پدیده همراه با حركت دوارنی كوره باعث چسبیدن سایر مواد به یكدیگر و تولید كلینكر می‌گردد. این كلینكر به عنوان محصول نهایی كوره از قسمت انتهایی آن خارج می‌شود.
؟
2ـ2ـ8 ـ جلوگیری از اتلاف انرژی
همانطور كه اشاره شد، در كوره‌های گردنده افقی دو جریان مخالف هم برقرار است: 1ـ جریان مواد از بالا به پایین.
2ـ جریان هوای گرم از پایین به بالا
خروج كلینكر از پایین كوره و هوای گرم از بالای كوره ،‌باعث اتلاف بخش عظیمی از حرارت كوره و انرژی می‌شود. لزوم مقابله با این پدیده ، به ابداع شیوه‌های گوناگونی منجر شد كه در ادامه خواهد آمد.


 

عضویت در خبرنامه

آماربازدید


بازدیدهای امروز:376
بازدیدهای دیروز:534
بازدیدهای این ماه:7321
مجموع بازدیدها:381675
حداکثر بازدیدهای ماهانه:43059
صفحاتی که این ماه بازدید شده:178599

تماس با ما

آدرس: ارومیه، کیلومتر 35 جاده ارومیه، مهاباد،

تلفن :32238082-32515303-044
فکس:32238083-32227054-044

www.urmiacement.com - copyright © 2018 | All rights reserved.