توليد / نحوه توليد سيمان - صفحه 14

ایندکس مطلب
توليد / نحوه توليد سيمان
تولید سیمان 2
تولید سیمان3
تولید سیمان 4
تولید سیمان 5
تولید سیمان 6
تولید سیمان 7
تواید سیمان 8
تولید سیمان 9
تولید سیمان 10
تولید سیمان 11
تولید سیمان 12
تولید سیمان 13
تولید سیمان 14
تمام صفحات
ب ـ ترمیم مخازن سیالات
در صورت بروز ترك یا درز در دیواره‌های بتنی مخازن سیالات ، ترك حاصل را نمی‌توان با سیمان عادی ترمیم كرد. چرا كه پس از حاصل كردن گیرش ، باز در اثر پدیده جمع شدگی ، درز كوچكی باقی می‌ماند. بدین منظور از سیمان گسترش یابده استفاده می‌كنند تا با فشار آوردن به دیواره‌های ترك ، آن را به خوبی مسدود نماید.
ج ـ ترمیم قوسها
قوسها سازه‌هایی هستند كه نیروهای قائم را به صورت نیروهای فشاری به پی منتقل می‌كنند(شكل 2ـ23). لازمه این عملكرد، یكپارچه بودن عناصر سازنده قوس است. در صورت بروز انقطاع در این عناصر ، محل قطع باید به وسیله سیمان منبسط شونده ترمیم شود تا یكپارچگی فوق تأمین گردد.
؟
د ـ نصب ستونهای بلند
هنگام نصب ستونها باید در شاغولی بودن آنها بسیار دقت كرد. در غیر این صورت ستون كج نصب می‌شود كه باعث خارج شدن بار از محور بارگذاری و تحمیل ممان خروج از مركز می‌گردد. این مسأله مخصوصاً در ستونهای بلند بسیار اهمیت دارد. چرا كه انحرافات اندك پای ستون، در ارتفاعات به وضوح ظاهر می‌شود.
جهت نصب اینگونه ستونها ، آنها را بر روی صفحاتی فلزی جوش داده، به محل منتقل می‌كنند. بر روی صفحات سوراخهایی جهت عبور پیچ است. این پیچها قبلاً در پی تعبیه شده‌اند. با قرار دادن صفحات فلزی روی پیچها و تنظیم مهره‌های مربوط ، ستون را به صورت شاغول در می‌آورند. آنگاه اطراف صفحه تا روی پی را بسته ، درون آن را دوغاب سیمان گسترش یابنده تزریق می‌كنند تا پس از كسب مقاومت ، هم ستون شاغول باشد و هم قدرت باربری سیستم تأمین شود.
؟
2ـ11 ـ سیمان پرآلومین (برقی)
در خاتمه بخش سیمان، آشنایی با یك سیمان غیر پرتلند به دلیل خواص جالب آن مناسب به نظر می‌رسد. به دنبال كشف مسأله حمله سولفاتها، یك دانشمند فرانسوی به نام ژول برد تحقیقاتی را جهت دستیابی به سیمانی مقاوم در برابر سولفاتها آغاز كرد. نتیجه این تحقیقات ، دستیابی به سیمان پرآلومین بود. در تولید این سیمان حدود 40% سنگ آهك را با 40% بوكسیت مخلوط نموده، 20% مواد دارای آهن و سیلیس می‌افزاییم و مخلوط را درون كوره حرارت می‌دهیم. كوره تولید سیمان برقی دارای یك قسمت قائم و یك قسمت افقی است كه دما در قسمت افقی به بالاترین حد یعنی حدود 1600 درجه می‌رسد. در این دما ـ برخلاف روند تولید سیمان پرتلند كه 25% مواد ذوب می‌شوند ـ كلیه مواد اولیه به صورت مذاب در می‌آیند. مواد مذاب از انتهای كوره خارج می‌شوند و داخل سینیهایی می‌‌ریزند تا به سرعت سرد شوند . حاصل، ورقه‌های شیشه‌ای مانند است كه به دستگاه خردكن می‌روند و به صورت قطعات كوچكی در می‌آیند. این قطعات ، كلینكر سیمان برقی می‌باشند. كلینكر سیمان برقی را به آسیاب می‌برند و بدون افزودن هیچگونه ماده‌ای آن را آسیاب می‌كنند. نتیجه فرایند ، سیمان پرآلومین است كه دارای رنگی تیره‌‌تر از سیمان پرتلند معمولی (تقریباً سیاه) می‌باشد. همانطور كه گفته شد، هدف از تهیه این سیمان، مقاومت در برابر حمله سولفاتها بود كه به خوبی انجام پذیرفت. بعداً دیده شد كه مقاومت این سیمان در مقایسه با سیمان پرتلند معمولی بسیار سریعتر افزایش می‌یابد؛ به گونه‌ای كه در یك روز، مقاومت 28 روزه سیمان پرتلند عادی را بدست می‌دهد (شكل 2ـ25). با توجه به اینكه این كشف، پس از جنگ جهانی دوم و آغاز دوران بازسازی در اروپا صورت پذیرفت، سیمان پرآلومین با اقبال فراوان و مصرف گسترده‌ای مواجه شد. لكن برخی‌ سازه‌هایی كه در آن این نوع سیمان به كار رفته بود، خراب می‌شد. مدتها علت این امر پوشیده بود تا نهایتاً در دهه 1960 پدیده تبدیل كشف گردید. دانشمندان نشان دادند كه این سیمان در دمای بین 20 تا 30 درجه مخصوصاً در محیطهای مرطوب دچار تغییرات شیمیایی شده ، چسبندگی خود را از دست می‌دهد كه این امر باعث تخریب سازه‌های این نوع سیمان است. كشف پدیده تبدیل ، مصرف سیمان پرآلومین در كارهای ساختمانی را ممنوع كرد . امروزه كاربرد این سیمان در دماهای بسیار بالا یا پایین است؛ مثلاً در مناطق قطبی یا استوا. لكن مهمترین كاربرد آن ، استفاده به عنوان سیمان نسوز است. این سیمان تا دمای حدود 1600 درجه را به خوبی تحمل می‌كند و لذا می‌توان از آن در چسباندن آجرهای نسوز درون كوره سیمان بهره جست. 

عضویت در خبرنامه

آماربازدید


بازدیدهای امروز:376
بازدیدهای دیروز:534
بازدیدهای این ماه:7321
مجموع بازدیدها:381675
حداکثر بازدیدهای ماهانه:43059
صفحاتی که این ماه بازدید شده:178600

تماس با ما

آدرس: ارومیه، کیلومتر 35 جاده ارومیه، مهاباد،

تلفن :32238082-32515303-044
فکس:32238083-32227054-044

www.urmiacement.com - copyright © 2018 | All rights reserved.