توليد / نحوه توليد سيمان - صفحه 13

ایندکس مطلب
توليد / نحوه توليد سيمان
تولید سیمان 2
تولید سیمان3
تولید سیمان 4
تولید سیمان 5
تولید سیمان 6
تولید سیمان 7
تواید سیمان 8
تولید سیمان 9
تولید سیمان 10
تولید سیمان 11
تولید سیمان 12
تولید سیمان 13
تولید سیمان 14
تمام صفحات
2ـ10ـ8 ـ سیمان حفاری
كاربرد این سیمان منحصر در چاه‌های نفت است. در حفاریهای نفتی كه عمق آن گاهی به حدود 6000 متر نیز می‌رسد، جهت جلوگیری از ریزش دیواره‌ها با قرار دادن لوله‌هایی درون چاه ، پشت آن را دوغاب سیمان ترزیق می‌كنند. سیمان مصرفی برای این منظور باید تأمین كننده خصوصیات زیر باشد:
1ـ زمان گیرش اولیه آن طولانی (در حدود 3 ساعت) باشد تا فرصت كافی برای پمپ كردن آن به اعماق پایینی زمین وجود داشته باشد.
2ـ از آنجا كه در دما در اعماق پایینی زمین ممكن است تا حدود نیز برسد، باید در برابر حرارت مقاوم باشد.
3ـ چون لایه ریزی آن از پایین به بالاست، مقاومت سیمان باید پس از گیرش به سرعت افزایش یابد. سیمان مناسب برای این اهداف، سیمان حفاری یا سیمان چاه‌های نفت است كه بسیار گرانقیمت تر از سیمان پرتلند معمولی است و هرگز نباید از آن برای منظور دیگری استفاده كرد. در صورت ساخت بتن با این سیمان، این بتن تا چند روز حالت خمیری دارد و دیر سفت می‌شود. اما پس از سفت شدن مقاومت بسیاری بالایی خواهند داشت و تخریب آن فوق‌العاده دشوار است.
2ـ10ـ9ـ سیمان گسترش یابنده
جمع شدگی یكی از خصوصیات سیمان است كه اگر تحت كنترل در نیاید، موجب بروز خساراتی خواهد شد. بحث جمع شدگی و راه‌های مقابله با آن ، مفصل و نیازمند مجال دیگری است. سیمان گسترش یابنده، نوعی سیمان است كه در آن به گونه‌ای با مسأله جمع شدگی مقابله شده است . در این سیمان ـ كه اولین بار توسط دانشمند فرانسوی به نام لوزیه تهیه شد ـ به سیمان موادی می‌افزایند كه هنگام مصرف منبسط شود و جمع شدگی سیمان را جبران كند. انبساط مذكور تحت كنترل است و یا برابر میزان جمع شدگی است كه در این صورت سیمان حاصل ، بدون جمع شدگی است و یا بیش از آن است كه در این صورت سیمان حاصل ، منبسط شونده یا پف كننده است. جهت تولید این نوع سیمان ، كلینكر را با درصدی مواد منبسط شونده آسیاب می‌كنند. لوزیه، مخلوط سنگ گچ ، گچ معمولی و سنگ بوكسیت را با هم حرارت داد و تركیب سولفوآلومینات كلسیم را بدست آورد و از آنجا كه این ماده در مجاورت با آب منبسط می‌شود، از آن به عنوان ماده مورد نیاز استفاده كرد. این فرایند در حقیقت حمله مصنوعی سولفاتها به حساب می‌آمد. ولی جهت كنترل این حمله و انبساط ، از ماده تثبیت كننده ًسرباره كوره آهن گدازی استفاده كرد. البته امروزه مواد گوناگون به عنوان ماده گسترش یابنده به كار می‌روند. سیمانها از لحاظ گسترش یافتن به چهار دسته به شرح جدول 2ـ4 تقسیم می‌شوند. نكته‌ای كه در ارتباط با استفاده از این سیمانها باید متذكر شد، آنست كه شیوه مصرف دقیقاً مطابق با آنچه تولید كننده بیان كرده باشد. در غیر این صورت ممكن است نتیجه مطلوب حاصل نشده ، خساراتی هم به بار آید .
نوع سیمان میزان انبساط
بدون جمع شدگی حداكثر تا 4 میلیمتر در متر
با انبساط كم 4 تا 8 میلیمتر در متر
با انبساط متوسط 8 تا 12 میلیمتر در متر
با انبساط زیاد 12 تا 15 میلیمتر در متر


جدول 2ـ4 : انواع سیمان از لحاظ میزان گسترش یافتن
سیمانهای گسترش یابنده كاربردهای خاصی دارند كه به برخی از آنها اشاره می‌شود.
الف ـ ترمیم روسازیهای بتنی
در روسازیهای بتی كه یكپارچگی سطح مهم است، در صورتیكه بخشی از سطح سوراخ یا كنده شود، جهت پركردن آن باید از سیمان گسترش یابنده استفاده كرد تا پس از حاصل كردن گیرش، منبسط شده ، كاملاً به دیواره‌های سوراخ بچسبد و یكپارچگی سطح را حفظ كند و از ظاهر شدن شكاف و درز جلوگیری نماید.

 

عضویت در خبرنامه

آماربازدید


بازدیدهای امروز:376
بازدیدهای دیروز:534
بازدیدهای این ماه:7321
مجموع بازدیدها:381675
حداکثر بازدیدهای ماهانه:43059
صفحاتی که این ماه بازدید شده:178590

تماس با ما

آدرس: ارومیه، کیلومتر 35 جاده ارومیه، مهاباد،

تلفن :32238082-32515303-044
فکس:32238083-32227054-044

www.urmiacement.com - copyright © 2018 | All rights reserved.