توليد / نحوه توليد سيمان - صفحه 12

ایندکس مطلب
توليد / نحوه توليد سيمان
تولید سیمان 2
تولید سیمان3
تولید سیمان 4
تولید سیمان 5
تولید سیمان 6
تولید سیمان 7
تواید سیمان 8
تولید سیمان 9
تولید سیمان 10
تولید سیمان 11
تولید سیمان 12
تولید سیمان 13
تولید سیمان 14
تمام صفحات
2ـ10ـ4ـ سیمان پرتلند آهكی
روش تولید این سیمان ـ كه در آلمان به سیمان P.K.Z معروف است ـ مشابه سیمان پرتلند بنایی است با این تفاوت كه در تولید سیمان پرتلند بنایی از همان پودر سنگ آهك ـ كه از مواد اولیه كارخانه است ـ استفاده می‌شود؛ در حالیكه در تولید سیمان پرتلند آهكی از پودر آهك ویژه كه دارای خواص معین در استانداردهای مربوط است استفاده می‌شود.
خواص این سیمان مشابه سیمان پرتلند معمولی است . در 28 روز مقاومت 330kg2/cmمی‌ دهد و لذا می‌توان آن را در تهیه بتن به كار برد. علت عمده تولید این نوع سیمان، مسأله اقتصادی است.
2ـ10ـ5ـ سیمان پرتلند سفید
رنگ سیاه سیمان ناشی از تركیبات آهن و منگنز موجود درآنست. لذا جهت از بین بردن آن ، باید تركیبات عناصر فوق تا حد امكان محدود و كم شود (كمتر از 1%) . همچنین در آسیاب سیمان به جای استفاده از گلوله‌های فلزی ـ كه در اثر سایش مقداری آهن وارد سیمان می‌كنند ـ از گلوله‌های سرامیكی استفاده شود. از طرفی تركیبات آهن در سیمان نقش كاتالیزور را داشته، از افزایش دمای پخت جلوگیری می‌كنند. در صورت حذف این تركیبات، دمای پخت تا حدود 1800 درجه بالا می‌رود كه غیر اقتصادی است. به منظور مقابله، از كاتالیزور حرارتی كرایولیت (فلرورسدیم و آلومینیوم) استفاده می‌شود. كنترلهای مختلف در تولید این نوع سیمان سبب افزایش قیمت آن نسبت به سیمان پرتلند معمولی شده است.
با وجودیكه سیمان سفید فقط به دلیل مشخصه رنگ سفیدش (در نماسازی و اندود كاری) استفاده می‌شود، از لحاظ جنس باید كلیه خصوصیات سیمان پرتلند معمولی را دارا باشد. جهت تعیین میزان سفیدی این سیمان ، قرصی از آن را تهیه می‌كنند و در كنار قرص منیزیم زیر میكرسكوپ قرار می‌دهند. به هر قرص نوری یكسان می‌تابانند و میزان انعكاس از هر یك را محاسبه می‌كنند. با توجه به آنكه مبنای سنجش سفیدی سیمان، میزان بازتاب نور از سطح قرص منیزیم است، درجه سفیدی عبارتست از نسبت بازتاب نور توسط قرص سیمان سفید به بازتاب نور توسط قرص منیزیم . حداقل لازم برای این نسبت 80% در نظر گرفته شده است.
2ـ10ـ6ـ سیمان پرتلند رنگی
گاهی لازم است به دلایل نماسازی یا متمایز كردن قسمتی از سازه، بخواهیم بتن رنگی داشته باشیم. در اینصورت باید از سیمان پرتلند رنگی استفاده كرد. بدین منظور ، هنگام آسیاب نهایی سیمان ، كلینكر را با حداكثر 10% مواد رنگی (براساس جدول 2ـ3) آسیاب می‌كنند تا سیمان رنگ مورد نظر را پیدا كند. در صورتیكه بخواهند سیمان با رنگهای تیره تولید شود، از كلینكر سیمان پرتلند معمولی و در صورت لزوم به دستیابی به رنگهای روشن ، از كلینكر سیمان پرتلند سفید استفاده می‌كنند.

رنگ مورد نظرقرمز، قهوه‌ای و تیره
سبز آبی
ماده رنگ ساز اكسید آهن كروم كبالت

جدول 2ـ3: مواد رنگ ساز مختلف برای تهیه سیمانهای رنگی گوناگون
به طور كلی مواد رنگی ساز باید دو خصوصیت عمده داشته باشند كه عبارتنداز:
1- خنثی باشند. یعنی در واكنشهای هیدراتاسیون سیمان شركت نكنند.
2ـ پایدار باشند. یعنی رنگ حاصل از آنها در اثر تابش آفتاب ، شرایط جوی و … تغییر نكند.
سیستم صحیح دستیابی به بتن یا سیمان رنگی همان است كه ذكر كردیم. یعنی رنگ باید هنگام آسیاب شدن به سیما افزوده شود . افزودن رنگ به بتن در كارگاه هنگام ساخت بتن صحیح نیست و كیفیت یكنواخت و قابل قبولی ندارد. این نوع سیمان در ایران تولید نمی شود.
2ـ10ـ7ـ سیمان ضد آب
قبلاً دیدیم كه سیمان انبار شده در اثر جذب آب یا فاسد می‌شود. در صورتیكه بخواهند سیمانی را برای مدت طولانی یا در محیط مرطوب انبار كنند،آن را به صورت ضد آب می‌سازند. بدین صورت كه هنگام آسیاب كلینكر، درصدی اسیدهای چرب (اسید اولئیك ، اسید استئاریك یا اسید لاكتیك) به آن می‌افزایند . در این صورت لایه‌ای از چربی دور دانه‌های سیمان را گرفته ، از رسیدن رطوبت CO2 یا به آنها جلوگیری می‌كند. لذا این سیمان در انبار فاسد نمی‌شود. اما هنگامیكه با شن و ماسه در میكسر می‌ریزد، لایه چربی به علت اصطكاك بین سنگدانه‌ها و ذرات سیمان از بین می‌رود و سیمان به صورت عادی عمل می‌‌كند. این سیمان نیز در ایران تولید نمی‌شود.


 

عضویت در خبرنامه

آماربازدید


بازدیدهای امروز:375
بازدیدهای دیروز:534
بازدیدهای این ماه:7320
مجموع بازدیدها:381674
حداکثر بازدیدهای ماهانه:43059
صفحاتی که این ماه بازدید شده:178583

تماس با ما

آدرس: ارومیه، کیلومتر 35 جاده ارومیه، مهاباد،

تلفن :32238082-32515303-044
فکس:32238083-32227054-044

www.urmiacement.com - copyright © 2018 | All rights reserved.