توليد / نحوه توليد سيمان - صفحه 11

ایندکس مطلب
توليد / نحوه توليد سيمان
تولید سیمان 2
تولید سیمان3
تولید سیمان 4
تولید سیمان 5
تولید سیمان 6
تولید سیمان 7
تواید سیمان 8
تولید سیمان 9
تولید سیمان 10
تولید سیمان 11
تولید سیمان 12
تولید سیمان 13
تولید سیمان 14
تمام صفحات
پزولانهای طبیعی ، شامل خاكسترهای آتشفشانی است كه از دهانه كوه‌های آتشفشان خارج می‌شود و در اطراف این كوه‌ها به صورت پوكه جمع می‌شود. شاید قدیمیترین خاكستر آتشفشانی كه در صنعت سیمان به كار گرفته شد، خاكسترهای موجود در دهكده پزولان در دامنه كوه آتشفشان وزوو در ایتالیا باشد ـ و نام پزولان نیز از همین جا كسب شده است ـ . استاندارد شماره 3433 ایران خواص پزولانهای طبیعی را به دقت بیان كرده است كه در هر مورد، پزولان مورد نظر باید تجزیه و با استاندارد تطبیق داده شود. از مهمترین مشكلات پزولانهای طبیعی . غیر یكنواختی آنهاست كه در تولید سیمان یكنواخت ایجاد مشكل می‌كند. امروزه پزولانهای طبیعی كاربرد چندانی ندارند. پزولانهای مصنوعی گونه دیگری از پزولانها هستند كه برخلاف پزولانهای طبیعی، كاربردهای متعددی دارند. دو نوع عمده آنها عبارتنداز:
1ـ خاكستر بادی .
2ـ دوده سیلیسی .
خاكستر بادی از سوختن ذغال سنگ در كوره‌های نیروگاه برق ـ كه از این ذغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می‌كنندـ بدست می‌آید. این ماده بر خلاف دوده سیلیسی كه در دو كارخانه ًازناً در نزدیكی خرم آباد و ًسمنانً تهیه می‌شود، در ایران تولید نمی‌شود. جهت تهیه دوده سیلیسی ، با استفاده از برق فشار قوی، جرقه‌ای الكتریكی در انباشته‌ای از ذغال سنگ سیلیس به وجود می‌آورند. دوده‌ای كه بدین طریق بدست می‌آید، همان دوه سیلیسی است. ذرات دوده سیلیسی 100 تا 200 بار كوچكتر از ذرات سیمان است و به دلیل همین نرمی زیاد هنگام استفاده از آنها یا باید میزان آب مصرفی را افزود یا از مواد روان كننده استفاده كرد.
2ـ10ـ2ـ سیمان پرتلند سرباره‌ای
به موادی كه در بالای كوره بلند ذوب آهن جمع می‌شوند و به عنوان ضایعات صنعت فولاد شناخته شده‌اند، سرباره گویند. سرباره اگر به آهستگی سرد شود، حالت بلوری پیدا می‌كند كه مصرف چندانی ندارد. اما اگر آن را به سرعت سرد كنیم، به صورت آمورف یا شیشه‌ای در می‌آیند كه پس از پودر شدن، در صنعت سیمان كاربرد دارند. بدین منظور از جت آب سرد استفاده می‌شود. هنگام آسیاب كردن سرباره باید دقت داشت از آنجا كه سختی سرباره بیش از سیمان است ، باید هر یك جداگانه آسیاب و در نهایت مخلوط شوند. در صورتیكه سیمان و سرباره با هم مخلوط شوند، بنا به دلایل فوق، ذرات سیمان نرمتر از سرباره‌ها خواهد شد. در تركیب شیمیایی سرباره‌ها، سیلیكاتها، آلومینوسیلیكاتها و كلسیم وجود دارد كه مقدار آنها در سرباره كوره‌های مختلف، متفاوت و به جنس مواد اولیه مصرفی كوره وابسته است. در ایران استاندارد شماره 3517 مشخصات سیمانهای پرتلند سرباره‌ای ـ كه شباهت به سیمانهای پرتلند پزولانی داردـ را بیان می‌كند. در این استاندارد، سیمانهای سرباره‌ای بر مبنای سرباره موجود در آنها به سه دسته تقسیم می‌شوند . جدول 2ـ2 گویای این اطلاعات است. سیمان ًپ س 5ً مقاومت بسیار خوبی،‌ حتی بهتر از سیمان پرتلند 5 ، در برابر حمله سولفاتها از خود نشان می‌دهد. با توجه به مواد اولیه در تولید سیمان پرتلند سرباره‌ای، معمولاً در نزدیكی كارخانه‌های ذوب آهن، یك كارخانه تولید سیمان نیز مشاهده می‌شود. مانند سیمان سپاهان در نزدیكی ذوب آهن اصفهان .
نوع سیمان
علامت اختصاری
درصد سرباره
پرتلند سرباره ای
پ س
کمتر از 25%
پرتلند سرباره ای ضد سولفات
پ س 5 25 تا 70%
سرباره ای
س بیش از 70%

جدول 2ـ2 : انواع سیمان سرباره‌ای بر اساس استاندارد شماره 3517 ایران.
2ـ10ـ3ـ سیمان پرتلند بنایی
یكی از مصارف سیمان، تهیه ملات و استفاده از آن در آجركاری است. بدین منظور ملات مورد استفاده باید خصوصیات ذیل را دارا باشد.
1ـ باید آب خود را حفظ كند. زیرا در حالت عادی، آجر در مجاورت ملات، آب ملات را جذب می‌كند و اصطلاحاً ملات را می‌سوزاند. چنین ملاتی به علت عدم وجود آب كافی برای هیدراتاسیون سیمان، چسبندگی و مقاومت مناسبی ندارد.
2ـ خشن نبوده، راحت پخش شود.
3ـ ترك خوردگی در آن تا حد امكان كم باشد.
ملاتی كه از سیمان عادی تهیه می‌شود، خصوصیات فوق را ندارد. اولاً در برابر آجر آب خود را از دست می‌دهد. یعنی آجر آب آن را می‌كشد. برخی بنّاها برای كاستن این اثر آجر، آجرها را پیش از آجركاری ًزنجابً می‌كنند. یعنی آنها را برای مدت معین در آب غوطه‌ور می‌نمایند. ثانیاً پخش كردن ملات ماسه سیمان چندان ساده نیست. به عبارتی این ملات خشن است . استادان بنّا برای رفع این مشكل ، به ملات سیمان، خاك رس یا آهك می‌افزایند . این مسایل متخصصان را به فكر تولید سیمانی با خواص مطلوب جهت كار بنایی واداشت. كه نتیجه آن تولید سیمان پرتلند بنایی بود. در تولید این سیمان مقداری سنگ‌ آهكی را همراه سیمان آسیاب می‌كنند . با وجودیكه مقاومت این سیمان از سیمان پرتلند معمولی كمتر است (در حدود 200kg2/cm)، اما برای هدف منظور بسیار مناسب است. چرا كه مقاومت خود قالبهای آجر چیزی در حدود 80kg2/cm است. لذا مقاومت زیاد ملات كارایی ندارد و در صورت رسیدن بار به این حد، آجرها خرد می‌شوند. لازم به ذكر است افت مقاومت سیمان به ازای افزودن تا 50% آهك ، در حدود 5% است. معمولاً جهت متمایز كردن سیمان پرتلند بنایی با سیمان پرتلند عادی. حداكثر 10% به آن پودر قرمز رنگ هماتیت ـ كه در جزیره هرمز یافت می‌شودـ می‌زنند كه نتیجه آن پودر صورتی رنگ سیمان خواهد بود. استاندارد شماره 3516 ایران، مشخصات سیمان پرتلند بنایی را بیان كرده است. دقت كنید از سیمان پرتلند بنایی به هیچ وجه نمی‌ توان در صنعت بتن استفاده كرد.


 

عضویت در خبرنامه

آماربازدید


بازدیدهای امروز:376
بازدیدهای دیروز:534
بازدیدهای این ماه:7321
مجموع بازدیدها:381675
حداکثر بازدیدهای ماهانه:43059
صفحاتی که این ماه بازدید شده:178601

تماس با ما

آدرس: ارومیه، کیلومتر 35 جاده ارومیه، مهاباد،

تلفن :32238082-32515303-044
فکس:32238083-32227054-044

www.urmiacement.com - copyright © 2018 | All rights reserved.